Pozostałe

Największe farmy fotowoltaiczne w Polsce.

Największe farmy fotowoltaiczne w Polsce.

Fotowoltaika zajmuje pierwsze miejsce w OZE a same panele słoneczne i magazyny energii zyskują w ostatnich latach na popularności i choć pewnie wielu z nas słyszało też o farmach fotowoltaicznych, to nie każdy wie, o co do końca z nimi chodzi, a ostatnio zdecydowanie ich przybywa w naszym kraju. Czym jest farma fotowoltaiczna, jaki jest koszt jej budowy i które farmy fotowoltaiczne są największe w Polsce?

Czym jest farma fotowoltaiczna?

Farmy słoneczne, to wielkoskalowe instalacje fotowoltaiczne. Zazwyczaj są one montowane na ziemi, z rzędami paneli montowanych na stojakach lub stelażach i często znajdują się na odległych obszarach wiejskich. Farma fotowoltaiczna wytwarza energię elektryczną poprzez przekształcanie światła słonecznego w prąd stały za pomocą paneli fotowoltaicznych. Moc prądu stałego jest następnie przekształcana w prąd przemienny przez falownik i wprowadzana do sieci. Farmy fotowoltaiczne mogą być przyłączane do sieci na poziomie dystrybucji lub przesyłu. Farmy słoneczne mają wiele zalet w porównaniu z mniejszymi systemami fotowoltaicznymi. Mogą generować korzyści skali i mogą korzystać z dostępnych zasobów ziemi, które w przeciwnym razie nie zostałyby wykorzystane do produkcji energii. Farmy słoneczne mogą również zapewnić stabilność sieci i wspierać inne odnawialne źródła energii, takie jak wiatr i energia słoneczna. Wymagają one jednak dużej inwestycji początkowej ze względu na duży koszt (koszt budowy farmy fotowoltaicznej 100kw to zazwyczaj ok. 45-60 tys. brutto) i często mają długie okresy zwrotu.

Największa farma fotowoltaiczna w Polsce

Polska w 2022 poczyniła szczególnie duże wysiłki, aby zwiększyć swoją niezależność od gazu ziemnego i ropy naftowej i stale rośnie w naszym kraju inwestycja w OZE. Aktualnie w Polsce przybywa farm fotowoltaicznych o coraz większej mocy, a na koniec września 2022 roku zakończono pierwszy etap budowy największej farmy fotowoltaicznej w europie Środkowo- Wschodniej w Zwartowie która zajmuje teren o powierzchni 300 ha. Jej obecna moc wynosi 204 MWp i docelowo ma dostarczać prąd do ok. 153 tys. gospodarstw domowych. Jakie są inne największe farmy fotowoltaiczne w Polsce?

Druga co do wielkości farma fotowoltaiczna znajduje się w gminie Brudzew o mocy instalacji 70 MW i stoi na działce o powierzchni 100h a jej całkowity koszt wynosił 164 mln zł netto a trzecia co do wielkości to farma w Witnicy, której wielkość dużo nie odbiega od farmy fotowoltaicznej w Brudzewie i podobnie jak ona do użytku została oddana w 2021 roku a jej moc to 64,4 MW, 4 co do wielkości jest natomiast obecnie farma fotowoltaiczna w Bogucicach, która pozwala na wyprodukowanie 8,08 MWh energii rocznie.

Opłacalność farm fotowoltaicznych dla podmiotów zainteresowanych OZE

Rentowność farm fotowoltaicznych może się różnić w zależności od wielu czynników. Najważniejszym czynnikiem opłacalności jest ilość światła słonecznego, jaką otrzymuje lokalizacja. Im więcej światła słonecznego, tym więcej energii elektrycznej można wytworzyć. Innym ważnym czynnikiem jest koszt paneli fotowoltaicznych i innych urządzeń. Początkowa inwestycja w farmę fotowoltaiczną może być znaczna, ale koszty operacyjne są stosunkowo niskie. Ważnym czynnikiem jest również cena energii elektrycznej. Aby zmaksymalizować zyski, farmy fotowoltaiczne muszą być starannie projektowane i zarządzane. Najlepsze lokalizacje dla farm fotowoltaicznych to takie, które otrzymują wysoki poziom światła słonecznego i charakteryzują się niskimi kosztami gruntów i sprzętu.