EkologiaPozostałe

Ekologiczne rozwiązania w firmie – czy to kosztowna inwestycja?

Ekologiczne rozwiązania w firmie – czy to kosztowna inwestycja?

Odnawialne źródła energii pozwalają firmie zadbać o środowisko, m.in. poprzez ograniczenie śladu węglowego i poprawę jakości powietrza. Warto wyposażyć firmę w systemy zielonej energii nie tylko ze względów ekologicznych, lecz także finansowych. Inwestycja szybko się zwróci i przez wiele lat będzie przynosić zyski.

Instalacja fotowoltaiczna

Koszty energii elektrycznej stanowią duże obciążenie dla firmowego budżetu. Panele fotowoltaiczne zapewniają spore oszczędności, ponieważ pozwalają korzystać z odnawialnej energii słonecznej np. do zasilania maszyn, oświetlenia, ogrzewania czy klimatyzacji pomieszczeń.

Fotowoltaika jest opłacalnym rozwiązaniem dla wielu firm – w szczególności, jeśli mają duże zapotrzebowanie na energię elektryczną w ciągu dnia. Kiedy świeci słońce, przedsiębiorca korzystający z takiej instalacji nie musi pobierać prądu z sieci. Wysoka autokonsumpcja znacząco przyspiesza czas zwrotu kosztów inwestycji – zwłaszcza w nowym systemie rozliczania net-billing.

Instalacje fotowoltaiczne o mocy do 50 kWp można zainstalować w firmie bez zgody budowlanej. Całkowity koszt takiej inwestycji wynosi około 160 tysięcy złotych. Składają się na niego zakup oraz montaż:

  • paneli słonecznych,
  • falowników,
  • okablowania,
  • ochrony przeciwprzepięciowej.

W przypadku firm inwestycja w panele fotowoltaiczne zwraca się najczęściej już po kilku latach. Okres zwrotu zależy m.in. od zapotrzebowania na energię elektryczną, profilu jej zużycia, kierunku montażu paneli na dachu lub gruncie, a także zmieniających się cen prądu na rynku. Żywotność paneli jest obecnie szacowana na około 30 lat.

Pompa ciepła

Zielona energia to również pompy ciepła. Są to urządzenia, które umożliwiają pozyskanie ciepła ze środowiska, m.in. wody, gruntu lub powietrza. Mogą służyć zarówno do ogrzewania firmowych pomieszczeń (np. biur, magazynów czy hal produkcyjnych), jak i ich chłodzenia czy wentylowania.

Koszt inwestycji zależy głównie od rodzaju oraz mocy urządzenia. Najdroższe są gruntowe pompy ciepła, które mogą kosztować nawet kilkaset tysięcy złotych. Oprócz samej pompy na koszty inwestycji składają się również zakup i montaż bufora, zasobnika oraz niezbędnych systemów hydraulicznych. Aby nie utracić gwarancji producenta, należy każdego roku poddawać pompę przeglądom technicznym, co wiąże się z wydatkiem około 1000 zł.

Inwestycja w pompę ciepła może zwrócić się już po kilku latach – zwłaszcza jeśli przedsiębiorca jednocześnie korzysta z paneli fotowoltaicznych oraz magazynu energii. Opłacalność wynika z niskich kosztów eksploatacji za sprawą wysokiej sprawności energetycznej pompy. W przeciwieństwie do ogrzewania przy użyciu kotła na paliwo stałe, przedsiębiorca nie potrzebuje kotłowni ani wkładu kominowego.

Magazyn energii

Kolejnym ekologicznym rozwiązaniem w firmie są magazyny energii, które pozwalają zwiększyć poziom autokonsumpcji z fotowoltaiki. Mogą one przynieść spore oszczędności zwłaszcza tym firmom, które zużywają sporo energii nocą, kiedy panele nie produkują prądu. Dzięki nim przedsiębiorca nie musi oddawać nadwyżek energii do sieci energetycznej. Może je wykorzystać do naładowania akumulatorów, a następnie wykorzystać na miejscu w swojej firmie – np. w nocy czy w ciągu pochmurnego dnia.

Magazyny energii mogą także pełnić funkcję zasilania awaryjnego. Pozwalają uniknąć strat finansowych związanych z przestojem w działalności na skutek awarii sieci energetycznej. Firma staje się więc w pewnym stopniu samowystarczalna energetycznie.

Magazyny energii są obecnie stosunkowo drogie – w zależności od pojemności mogą kosztować od kilkunastu do nawet kilkuset tysięcy złotych. Oprócz zakupu samego banku energii trzeba jeszcze pokryć koszty oprogramowania sterującego, zabezpieczeń oraz przewodów i akcesoriów do wykonania przyłącza.

Inwestycja w magazyn energii może zwrócić się po około 7-10 latach. Czas zwrotu z inwestycji znacznie skróci się po wprowadzeniu od 2024 roku godzinowego systemu rozliczeń sprzedaży i zakupu prądu. Przedsiębiorca będzie mógł wykorzystywać energię zgromadzoną w magazynie na własne potrzeby lub sprzedawać sieci energetycznej w godzinach, w których cena rynkowa prądu będzie najwyższa. Okres zwrotu zależy również od prawidłowego dopasowania pojemności magazynu do zapotrzebowania, profilu zużycia czy mocy instalacji fotowoltaicznej.

Zielona energia w leasingu

Ekologiczne inwestycje wiążą się ze sporym wydatkiem, dlatego nie każda firma może sobie pozwolić na to, aby pokryć je gotówką. W takim przypadku dobrym rozwiązaniem jest leasing. Przedsiębiorca może dzięki niemu korzystać z OZE w zamian za regularnie opłacane raty. Jest to łatwo dostępne źródło finansowania nawet dla nowych firm. Właściciel może zdecydować się np. na leasing paneli fotowoltaicznych, pompy ciepła i magazynu energii. Wysokość miesięcznej raty zazwyczaj okazuje się niższa niż możliwe do uzyskania oszczędności.