Porady

Pakowanie prezentów- sposoby ekologiczne i zero waste

Pakowanie prezentów- sposoby ekologiczne i zero waste

Kupujesz najpiękniejszy papier z zabawnym świątecznym nadrukiem, po kilkunastu minutach walki z taśmą klejącą, wstążkami i spinaczem udało się, prezent został zapakowany w sposób godny kilku wystrzałowych fotek na Instagram i… cały ten trud idzie w niepamięć w ciągu kilku sekund, podczas których obdarowywany rozdziera pośpiesznie prezent. Jest to oczywiście przesadzona wizja tego, jaki los spotyka świąteczne opakowania. Prawdą jest jednak, że podczas świąt produkujemy o wiele większą ilość śmieci niż zwykle. Dużą część tego stanowią opakowania na prezenty. A można temu bardzo łatwo zaradzić.


Przede wszystkim, jeżeli otrzymujesz prezent zapakowany w papier, powstrzymaj się przed chęcią rozdarcia go- warto wykazać się odrobioną cierpliwości przed dostaniem się do wymarzonego podarku i rozpakować papier nie rozrywając go. Zachowany w jednym kawałku może posłużyć do zapakowania prezentów w przyszłym roku. To samo tyczy się toreb na prezenty, warto je zachowywać i wykorzystywać przy następnej okazji, zamiast co roku kupować nowe.


Jeżeli preferujesz kreatywniejsze opakowania, możesz wykonać je sam np. z gazetek i ulotek, których na pewno zgromadziła się niemała ilość w skrzynce pocztowej. Przed użyciem ich do opakowania prezentu można pomalować je przy użyciu farb plakatowych czy akrylowych- nie potrzeba do tego wielkiego talentu plastycznego, sprawdzą się wzory w paski, kolorowe ciapki itp. Również czarno-białe gazety nadają ciekawy charakter opakowaniu, dodatkowo paczkę można przyozdobić gałązką iglaka, szyszkami czy owocami jarzębiny znalezionymi na spacerze. Wykorzystaj przy tym papierową taśmę klejącą, dzięki temu, nawet jeżeli opakowanie zostanie rozerwane (np. przez dzieci, którym jak wiadomo ciężej powstrzymać entuzjazm) bez problemu całość skrawków możesz wyrzucić do pojemników na papier.


Innym eko rozwiązaniem jest pakowanie prezentów w materiały. Można zawinąć je w apaszkę czy szalik- będzie to ładne opakowanie i praktyczny dodatek do podarku. Sprawdzą się też płócienne woreczki- ponownie, będzie to coś, co obdarowywany może wykorzystać. Woreczek to bardzo prosta rzecz do uszycia samemu, jeżeli jednak w przedświątecznych rozgardiaszu nie macie na to czasu, albo wasze przygody z igłą i nitką nie kończą się szczęśliwie, można je tanio kupić w internecie. W ten sposób również pomoże się małym twórcom- warto w tym celu przejrzeć Instagrama lub etsy.


Pakowanie prezentów nie dla każdego jest łatwą sztuką, w takim wypadku zawsze można liczyć na pomoc poradników np. zamieszczanych na YouTube. Jedno jest pewne- chociaż sam proces pakowania może przysporzyć niektórych trudności, robienie tego w sposób ekologiczny i przyjazny dla naszej planety (i portfela!) nie jest wcale trudne!

Jeden komentarz

Możliwość komentowania została wyłączona.