EkologiaPrzyroda

Czym różni się miód ekologiczny?

Czym różni się miód ekologiczny?

Miód ekologiczny, organiczny lub bio to taki, który został uzyskany z certyfikowanych ekologicznych kwiatów polnych i z zachowaniem protokołu wymaganego przez pszczelarstwo ekologiczne. Kontrole, jakie firma certyfikująca przeprowadza na pszczołach, w środowisku ich pracy, na podstawie miodu i wosku, gwarantują, że miód uzyskany z tych uli jest certyfikowanym miodem ekologicznym.

Możemy zadać sobie pytanie: „jeśli pszczoły mogą swobodnie poruszać się poza ulem, to jaką mamy pewność, że kupujemy miód ekologiczny, a nie konwencjonalny”? W grę wchodzi tu kilka czynników, istnieje wiele wymogów, które muszą być spełnione, aby zakwalifikować miód, jako ekologiczny.

Środowisko

Chociaż pszczoła robotnica może przelecieć na odległość ponad 3 km, zazwyczaj nie odlatuje dalej niż 1 km od swojego ula. Warunkiem koniecznym jest, aby tereny, na których znajdują się ule, były chronione przed uprawami chemicznymi w promieniu 3 km. Obszar, na którym pszczoły zbierają nektar i pyłek z kwiatów, musi być oddalony od obszarów miejskich i intensywnych upraw, tak aby został zapewniony brak zanieczyszczeń jednego z podstawowych elementów produkcji miodu: nektaru kwiatowego. Gdzie w Polsce wytwarzany jest miód ekologiczny? Jednym z takich miejsce jest eko – pasieka w Częstochowie.

Zwalczanie szkodników i chorób

Strategia polega na utrzymaniu uli w doskonale zdrowym stanie, tak aby system odpornościowy pszczół był dobrze rozwinięty, oraz na jak najmniejszej interwencji. Dlatego ule zostają przenoszone do różnych miejsc kwitnienia, aby pszczoły był dobrze zaopatrzenie w nektar i pyłek, który jest dla nich źródłem białka i witamin.

Ule

Zawsze są wykonane z drewna i malowane ekologicznymi olejami roślinnymi, zgodnie z maksymą produkcji ekologicznej.

Ekstrakcja miodu

Równie ważna jest metoda pozyskiwania miodu. Należy to zrobić w tej samej temperaturze co temperatura ula. Jest to bardzo ważne, ponieważ gwarantuje, że aromaty miodu, które są bardzo delikatnymi substancjami lotnymi, pozostaną nienaruszone. Aby usunąć ewentualne cząstki wosku, które mogą pozostać w miodzie, dekantujemy go tak, aby cząstki te delikatnie uniosły się ku górze słoika, ponieważ wosk ma mniejszą gęstość niż miód.

Miód produkowany metodami ekologicznymi jest jednym z najlepszych modeli zrównoważonej produkcji. Poza tym, że ta metoda jest całkowicie przyjazna dla środowiska, ułatwia zapylanie, co przyczynia się do zachowania bioróżnorodności.