EkologiaRecykling

Co trzeba wiedzieć o segregacji odpadów?

Co trzeba wiedzieć o segregacji odpadów?

W Polsce segregowanie śmieci jest obowiązkowe. Szczegółowy sposób segregacji określa rozporządzenie Ministra Środowiska. Główna zasada JSSO – Jednolitego Systemu Segregacji Odpadów jasno określa zasadę by oddzielać surowce od odpadów, które nie nadają się do powtórnego przetworzenia. O tym jak właściwie oddzielać odpady oraz jak w tym wszystkim mogą pomóc nam, zarówno w domu, jak i w firmie, profesjonalne pojemniki do segregacji smieci, dowiesz się z poniższego materiału.

Produkcja śmieci na masową skalę

Czy wiesz, że przeciętny Polak wytwarza rocznie aż 300 kg śmieci? Wydaje się to liczbą niesamowicie wysoką, tymczasem przeciętny Niemiec jak i inni mieszkańcy Zachodu produkują aż dwa razy więcej odpadów. Niestety, aż 40% odpadów wytwarzanych w naszym kraju trafia na wysypisko a tylko 25% jest ponownie przetwarzanych.

Obecnie odpady dzielimy na metale i tworzywa sztuczne, papier, a także opakowania szklane i odpady biodegradowalne. Każde z nich powinno być umieszczone w innym pojemniku.

Gdy mieszkamy we wspólnocie mieszkaniowej często wyrzucamy śmieci do kolorowych śmietników. Będąc właścicielem firmy bądź domku jednorodzinnego, ta sama kolorystyka stosowana jest w formie kolorowych worków.

Jak więc segregować śmieci? Do żółtego opakowania/worka wrzucamy wyłącznie plastik i tworzywa sztuczne. Do zielonego – szkło a do niebieskiego – papier.

Przy segregacji bezwzględnie trzeba pamiętać również o odpadach niebezpiecznych, do których zaliczają się sprzęt RTV i AGD (tzw. elektroodpady), zużyte baterie i akumulatory, przeterminowane lekarstwa, zużyte świetlówki czy odpady po chemikaliach. Tych odpadów w żadnym wypadku nie należy wrzucać do normalnych śmietników. Należy je oddać do recyklingu w specjalnych punktach lub w tzw. PSZOK-ach, czyli Punktach Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych.


Pojemniki do segregacji śmieci o pojemności 1100l z dokładnym opisem, fot. Eco-market.pl

Jak segregować śmieci? Kolory koszy

W żółtym opakowaniu umieszczamy plastik, w zielonym – szkło a w niebieskim – papier. Dobrym wzorem mogą być kosze oferowane przez eco-market.pl – przystosowane są do łatwego zbierania i segregowania śmieci. Wykonane zostały na bazie standardowych pojemników dwu lub czterokołowych oraz wzmacniane są włóknem szklanym typu dzwon-igloo. Dodatkowo wszystkie oferowane pojemniki posiadają czytelne oznakowanie oraz spełniają wymagania norm Polskich i Unii Europejskiej.

Jeżeli chcesz wyrzucić metale i tworzywa sztuczne (plastik) wybierz żółty kosz, bądź wrzuć je do żółtego worka. Pamiętaj, by umieszczać w koszu wyłącznie produkty zgodne z opisem pojemnika. Do tworzyw sztucznych zaliczamy m.in. odkręcone i zgniecione plastikowe butelki po napojach, nakrętki, opakowania wielomateriałowe (np. karton po mleku), opakowania po środkach czystości i kosmetykach, plastikowe torby, reklamówki, puszki wykonane z aluminium a także metale kolorowe oraz zakrętki od słoików i kapsle.

Gdy chcemy zutylizować szkło należy wybrać zielony pojemnik/worek. Umieścimy w nim wszystkie butelki po napojach a także słoiki i buteleczki po kosmetykach naturalnych. Do niebieskiego pojemnika/worka wyrzucimy z kolei wszystko co jest związane z papierem, a więc karton, tekturę, kolorowe plakaty i ulotki, makulaturę w postaci książek, zeszytów czy gazet a także worki i torby papierowe.


Czterostanowiskowy stojak na worki o pojemności 120l, fot. Eco-market.pl