Porady

Tunel foliowy na działkę rekreacyjną — sprawdzamy, jaki wybrać

Tunel foliowy na działkę rekreacyjną — sprawdzamy, jaki wybrać

Uprawa roślin to coraz popularniejsza forma aktywności, szczególnie wśród osób starszych. Jak uprawiać, żeby cieszyć się obfitymi plonami bez dużych nakładów pracy? Oczywiście w tunelach foliowych! Podpowiadamy, jaki tunel foliowy wybrać na działkę rekreacyjną i do przydomowego ogródka.

Uprawa roślin: hobby nie tylko dla emerytów

Coraz mocniej zauważalnym trendem jest posiadanie własnych upraw. Jeszcze do niedawna było to zajęcie, którego podejmowały się głównie osoby starsze. Zyskując więcej wolnego czasu na emeryturze, hobbystyczna uprawa roślin to atrakcyjna forma zajęcia. Nie tylko pozwala się zrelaksować i odpocząć, ale też daje satysfakcję, gdy uprawy się udają. Dziś własne rozsady robią również młodzi ludzie, dla których jest to sposób na wpisanie się w trend bycia eko, a własne warzywa zapewniają im samowystarczalność.

Dlaczego warto uprawiać w tunelach?

W uprawach ograniczeniem jest przestrzeń oraz pora roku, a konkretnie temperatura na zewnątrz. Sezon zaczyna się na przełomie kwietnia i maja, gdy noce przestają być już tak mroźne. Możemy jednak zoptymalizować wegetację warzyw, owoców czy kwiatów, które hodujemy, stosując uprawę tunelową. Jakie są jej zalety?

Zalety upraw w tunelach foliowych:

 • szybsze rozpoczęcie sezonu uprawowego,
 • przyspieszenie czasu dojrzewania roślin,
 • zabezpieczenie przed czynnikami zewnętrznymi,
 • ochrona przed insektami i patogenami,
 • akumulacja ciepła ze słońca,
 • utrzymywanie stałej wilgotności w tunelu,
 • ograniczenie przesuszania się ziemi.


Zielony tunel foliowy 2x3m, fot. Ogrodosfera.pl

Co można uprawiać w tunelach foliowych?

Tunele foliowe i szklarnie to miejsce idealne do uprawy warzyw takich jak pomidory, ogórki i papryka, ale też warzywa kapustne, cebula czy szczypiorek. Pod osłoną warto posadzić też rzodkiew, sałatę, kalarepę, fasolę czy szpinak, a także wszelkiego rodzaju zioła m.in. koper, bazylię, cząber czy kolendrę. Jeśli lubimy uprawiać mniej popularne gatunki np. melony czy arbuzy, uprawa tunelowa to również dobre rozwiązanie.

Ale to nie wszystko! W tunelach możemy hodować także owoce (najczęściej są to truskawki, porzeczki czy borówki), ale też kwiaty (te jadalne np. nagietki, aksamitki, ogóreczniki, nasturcje, ale też ozdobne np. róże, lilie, frezje czy tulipany).

Jaki tunel foliowy wybrać?

Tunele foliowe różnią się przede wszystkim wielkością i to od niej powinniśmy zacząć wybór tego właściwego dla nas. Jeśli mamy dużą przestrzeń, możemy pokusić się o zakup tunelu wielkogabarytowego, ale nie sprawdzi się on już na małe działki ROD lub do niewielkiego ogródka przy domu. Tutaj z pomocą przychodzą niewielkie modele, takie jak dostępne na ogrodosfera.pl tunele foliowe o wielkości 2×2 czy 2×3, a także wygodne mini szklarnie foliowe z półkami idealne np. do rozsad.


Zgrabny biały tunel foliowy z dorodnymi uprawami, fot. Ogrodosfera.pl

Budowa i rodzaje tuneli foliowych

Oczywiście to nie wszystko, na co trzeba zwrócić uwagę, gdy przymierzamy się do zakupu. Tunele foliowe mogą się różnić też budową, m.in.:

  • rodzajem folii — grubością i kolorem (dla przykładu folia przezroczysta przepuści więcej światła, z kolei ciemna zakumuluje dużo ciepła),
  • rodzajem stelaża — dwa najpopularniejsze materiały wykorzystywane do produkcji tuneli to stal ocynkowana lub tworzywo sztuczne,
  • typem konstrukcji — tunele foliowe mogą być rozciągane na wygiętych pałąkach tworzących szkielet albo przypominać kształtem szklarnię,
  • udogodnieniami — typu drzwi (z jednej lub z dwóch stron), które umożliwiają wygodne korzystanie z tunelu i jego przewietrzenie.

W zależności od tego, na jaką wielkość i rodzaj tunelu foliowego zdecydujemy się na swoją działkę, musimy liczyć się z mniejszym lub większym kosztem. Czy warto zainwestować więcej? Bez dwóch zdań, bo lepsza szklarnia to wygodniejsza uprawa i lepsze zbiory.