Pozostałe

Nabiał – 7 interesujących faktów

Nabiał – 7 interesujących faktów

Nabiał to kategoria produktów spożywczych, która obejmuje zarówno mleko zwierząt domowych jak i wszystkie produkty z niego produkowane, często do nabiału zaliczane są także jaja.

Ile mleka produkują krowy?

W Europie najpowszechniejsze jest mleko krowie, z niego produkuje się także najwięcej produktów mlecznych. Ilość płynu, którą hodowca może pozyskać od zwierzęcia, uzależniona jest od wielu czynników. Wpływ ma zarówno genetyka, sposób odżywiania jak i środowisko. Obecnie najbardziej wydajne rasy krów potrafią wyprodukować do 50 litrów mleka dziennie (to aż 12 000 litrów rocznie)!

Ile rocznie spożywamy nabiału?

W Polsce już od 2006 r. obserwujemy wzrostową tendencję w konsumpcji produktów mlecznych. W 2019 roku średnie spożycie produktów mlecznych wyniosło 81,8 kg na osobę, a badania opublikowane w 2020r. przez Główny Urząd Statystyczny (GUS) wykazały, że bilansowe spożycie mleka krowiego osiągnęło poziom 225 litrów na mieszkańca. 

Jakie jest zalecane spożycie nabiału?

Normy żywienia z 2017 r. zalecają dzieciom w wieku 4-18 lat picie 3-4 szklanek mleka dziennie. Dorośli powinni spożywać 2 szklanki dziennie. Mleko może zostać zastąpione także przez jogurt naturalny, kefir lub maślankę. Spożywanie serów podpuszczkowych rekomendowane jest w mniejszych ilościach, ze względu na dużą zawartość tłuszczów.

Gdzie pije się najwięcej mleka?

Europejczycy wiodą prym w konsumpcji nabiału. Największe spożycie mleka odnotowuje się w Finlandii, w której na mieszkańca przypada 361.19 kg mleka rocznie. Drugie miejsce zajmuje Szwecja, gdzie spożywa się 355.86 kg. Najmniej nabiału konsumuje się w Azji, mieszkańcy Laosu czy Kambodży piją zaledwie 2-4 kg. mleka rocznie!

Jaki jest skład mleka?

Generalnie skład chemiczny mleka to procentowo: woda – 87,5% i 12,5% tzw. “suchej masy”, czyli mieszanki składników odżywczych, takich jak: laktoza – 4,7%, tłuszcz – 3,7%, białko – 3,4% i popiół – 0,7%, jednak wartości te, podobnie jak wydajność mleczna, mogą różnić się w zależności od genetyki, etapu laktacji, pory roku, stanu zdrowotnego oraz sposobu żywienia krów.

Polski nabiał to 5,7% unijnego eksportu mleczarstwa

Polskie przetwory mleczne są cenione w całej Unii Europejskiej, głównymi odbiorcami naszych towarów są Niemcy i Czechy. Polskie mleczarnie są nowoczesne, dostosowane do wszystkich wymagań unijnych i produkują przetwory najwyższej jakości. Spory wybór nabiału od polskich producentów znajdziesz w Kauflandzie.

Na świecie produkuje się ok. 4 tysięcy gatunków sera

Różnorodność serów jest niesamowita. Różnią się między sobą zastosowaną technologią produkcji, rodzajem mleka, a także regionem pochodzenia. Największą popularnością cieszą się we Francji, Niemczech i Luksemburgu, jednak niemal każdy europejski kraj może pochwalić się swoim unikatowym gatunkiem.