Porady

Co warto wiedzieć o soczewicy?

Co warto wiedzieć o soczewicy?

Rosnąca popularność diety wegetariańskiej i wegańskiej sprawiła, że coraz więcej osób zaczęło zwracać uwagę na takie produkty, jak soczewica. Ze względu na swoje właściwości i smak często wybierana jest jako dodatek do wielu dań zastępując niegdyś królujące ryże, kasze, czy produkty pochodzenia pszennego, jak makaron. Czy łatwo jest jednak hodować soczewicę i dlaczego właściwie warto ją wprowadzić do diety?

  • Pozytywne właściwości soczewicy – dlaczego warto wprowadzić ją do diety?
  • Jak hodować soczewicę – czy to jest opłacalne?

Pozytywne właściwości soczewicy – dlaczego warto wprowadzić ją do diety?

Mało osób zdaje sobie z tego sprawę, ale soczewica ma wiele cennych właściwości, które pozytywnie mogą wpływać na twój organizm. Jedna z nich jest wysokie źródło błonnika, które nie tylko korzystnie działa na perystaltykę jelit, ale również powoduje redukcję złego cholesterolu. Co więcej, wysoka zawartość witaminy B12 sprawia, że popularna roślina strączkowa doskonale wspiera leczenie anemii.

Kto może jeszcze skorzystać z dobro cennych właściwości soczewicy? Przede wszystkim osoby, które pragną zrzucić zbędne kilogramy wprowadzając zdrowe i sycące produkty do swojego codziennego jadłospisu. Dodatkowo wszyscy, którzy uskarżają się na nadciśnienie tętnicze, choroby układu krwionośnego i osoby zmagające się z insulino opornością.

Jak hodować soczewicę – czy to jest opłacalne?

Chociaż zalety i niezwykle cenne działanie soczewicy na organizm człowieka można mnożyć bez końca, warto zastanowić się na jej samą uprawą. Ze względu na panujące warunki klimatyczne na terenie naszego kraju soczewica zdecydowanie lepiej będzie wzrastać w jego wschodniej części. To właśnie dlatego próżno szukać pól uprawnych na północy kraju, gdzie panują częste wiatry i dużo niższe temperatury. Dodatkowo roślina jest niezwykle wymagająca, jeżeli chodzi o warunki glebowe. Współczynnik pH powinien mieścić się w granicach 6 – 6,5, co oznacza, że podmokłe tereny i pola o wysokiej wilgotności nie powinny być brane pod uwagę.

Niezwykle istotną informacją może okazać się fakt, że soczewica nie powinna być wysiewana na tym samym obszarze rok po roku. Dzieje się tak, ponieważ soczewica podobnie, jak wybrane rośliny strączkowe mają tendencję do gromadzenia w podłożu azotu, który mógłby niekorzystnie wpływać na kolejne plony. Zastanawiasz się, jak znaleźć rozwiązanie na wyjście z tej sytuacji? Więcej informacji na temat soczewicy znajdziesz na agrowies.pl/soczewica-jadalna-wymagania-zasady-uprawy-i-oplacalnosc-upraw/.