Pozostałe

Jak wyglądają aktualne dofinansowania do instalacji fotowoltaicznych?

Jak wyglądają aktualne dofinansowania do instalacji fotowoltaicznych?

Fotowoltaika w ostatnich miesiącach cieszy się rosnącym zainteresowaniem wśród mieszkańców miast takich jak Gniezno czy Kalisz, a to ze względu na szybko rosnące ceny ogrzewania i prądu. Panele fotowoltaiczne umożliwiają produkcję czystej energii i pozwalają oszczędzać na rachunkach nawet 90% ich wartości. Osoby, które rozważają montaż paneli słonecznych, powinny wiedzieć, że mogą starać się o różnego rodzaju dotacje. Dzięki nim cała inwestycja zwróci się o wiele szybciej.

Fotowoltaika – na czym polegają dotacje?

Obecnie dostępnych jest wiele sposobów dofinansowywania inwestycji w fotowoltaikę, które mają za zadanie poprawić standard energetyczny domu z których można skorzystać.

Zamontowanie paneli fotowoltaicznych pozwala produkować własny prąd elektryczny – wcześniej jednak trzeba zapłacić za całość instalacji. W zależności od tego, jaką kwotę będzie zmuszony zapłacić inwestor, może starać się on o dofinansowanie rzędu nawet 10-50 tys. zł. Z pewnością są to niemałe pieniądze, dlatego warto wiedzieć, w jaki sposób można uzyskać bezzwrotne dofinansowanie do instalacji fotowoltaicznej. Oto główne możliwości, z których mogą skorzystać inwestorzy.

Program Mój Prąd 4.0

Obecnie trwa czwarta edycja programu, która rozpoczęła się 15 kwietnia bieżącego roku i potrwa aż do grudnia – o ile przeznaczone na nią środki nie skończą się wcześniej. O dofinansowanie z tego programu mogą wnioskować wszystkie osoby fizyczne, które wytwarzają energię elektryczną z fotowoltaiki na własne potrzeby. Muszą one mieć zawartą umowę, która regulować będzie kwestie określające wprowadzania do sieci wytworzonej w mikroinstalacji energii elektrycznej. Program Mój Prąd umożliwia uzyskanie dotacji na zakup nie tylko mikroinstalacji fotowoltaicznych, ale także magazynów ciepła, magazynów energii elektrycznej i systemów zarządzania energią. Maksymalna wysokość dotacji to 20,5 tys zł – do 50% kosztów całości inwestycji.

Dopłaty do fotowoltaiki – ulga termomodernizacyjna

Jest to dotacja, z której skorzystać mogą współwłaściciele oraz właściciele domów jednorodzinnych. Ulga ta polega na tym, że od kwoty opodatkowania można odliczyć nawet 53 tys. zł kosztów zainwestowanych w fotowoltaikę. Warto wspomnieć o tym, że ulga ta nie jest przypisana do konkretnego budynku, tylko do podatnika. Oznacza to, że jeśli dom ma dwóch właścicieli, każdy z nich może odpisać od podatku ulgę wynoszącą właśnie 53 tys. zł.

Program Czyste Powietrze

Jest to program, z którego skorzystać mogą właściciele domów jednorodzinnych bądź też wydzielonych w nich lokali mieszkalnych. Aby uzyskać dofinansowanie do fotowoltaiki, trzeba wymienić stare źródło ciepła na paliwo stałe na nowoczesne, takie jak pompa ciepła. Poziom dofinansowania z programu Czyste Powietrze uzależniony jest od dochodów osoby wnioskującej i może wynieść 30,37 bądź też 69 tys. zł. Na maksymalne dofinansowanie mogą liczyć osoby, które nie tylko wymieniły źródło ciepła na przyjazne środowisko, ale zdecydowały się również na instalację fotowoltaiki.

Dofinansowania z programów lokalnych

Osoby rozważające montaż paneli słonecznych powinny zainteresować się, czy ich miasta i gminy nie prowadzą programów wsparcia inwestycji w fotowoltaikę. Warto decydując się na montaż paneli fotowoltaicznych postawić także na takie firmy jak np. fotowoltaika gniezno które pomogą nam na każdym etapie naszej inwestycji, także w kwestii ewentualnego pozyskania przysługujących nam dofinansowań.