Porady

Jak możemy pomóc naszej planecie?

Jak możemy pomóc naszej planecie?

Zanieczyszczenie powietrza, ekstremalne zjawiska pogodowe czy wymieranie zwierząt i roślin to nasza codzienność. Ale nie musi tak być. Jest kilka sposobów, które możemy wdrożyć do naszego życia, by uratować naszą planetę i biliony stworzeń, które na niej żyją, ponieważ już za 70-80 lat, jeśli nie nastąpi zmiana, będą nas zalewać śmieci a życie, które dotychczas znamy, może przeobrazić się w scenariusz z filmu katastroficznego.

1.REDUKCJA PLASTIKU

Plastikowe butelki, plastikowe sztućce, plastikowe opakowania- słowem plastik, plastik, plastik, który zanieczyszcza naszą planetę, a przecież potrzeba tak niewiele, by ograniczyć jego zużycie. Wystarczy wymienić plastikową butelkę na termiczną, jednorazówkę na torbę z bawełny, plastikową słomkę na metalową, kupowanie bambusowych szczoteczek do zębów, i jeżeli jest to możliwe, kupowanie produktów w sklepie w ekologicznych opakowaniach, i już jest zmiana na lepsze, i z każdym dniem powoli ograniczamy używanie plastiku o kilka procent.

2.NIE MARNUJ JEDZENIA I WODY

Przeciętny Polak każdego roku marnuje ok. 235 kg żywności na osobę, kiedy 820 mln ludzi na świecie głoduję lub cierpi z powodu niedożywienia, a do 2030 roku, jak zakłada ONZ, połowa ludzkości nie będzie miało dostępu do pitnej wody- już same dane powinny dać nam do myślenia.
Możemy jednak to zmienić poprzez “kupowanie z głową”- rób listę zakupów, zanim pójdziesz do sklepu, ogranicz zużycie wody (np. nie bierz zbyt długich pryszniców lub sprawdź, czy żaden kran nie przecieka).
Kolejnym sposobem na uratowanie planety jest ograniczenie spożywania mięsa, ponieważ jego produkcja wytwarza więcej CO2 niż sektor transportu. Nie jest to przyjemne, ale biorąc pod uwagę, że może to w jakimś stopniu pomóc naszej planecie- konieczne.

3.KUPUJ TO CO POTRZEBUJESZ

Wyprzedaże, zniżki nowe trendy modowe zachęcają do zakupu. Tylko czy naprawdę potrzebnego. Przed zakupem nowego ciuch, zajrzyj do szafy i sprawdź, czy jest on Ci tak naprawdę potrzebny. Przed zakupem produktu spożywczego, sprawdź jego datę ważności i skład- pozwoli to na dłuższe przechowywanie produktu spożywczego i wspieranie producentów, które dbają o naszą planetę i środowisko naturalne.

4. MNIEJ JEŻDŻENIA, WIĘCEJ CHODZENIA

Ruch samochodowy, transport publiczny, silniki spalinowe powodują zanieczyszczenie powietrza, które niszczy nasze zdrowie, tak więc jeśli to jest tylko możliwe, przesiądzimy się na rower czy idźmy na nogach, a w konieczności- skorzystaj z transportu publicznego. Nie zanieczyścimy powietrza, za to poprawimy swoją sprawność fizyczną.

5. WSPIERAJ I ZAANGAŻUJ SIĘ

Wspieranie grup, stron, organizacji proekologicznych nie jest trudne, wystarczy podpisać petycję, czy przekazać 1% swojego podatku. Jeżeli chcesz jeszcze coś zdziałać, możesz dołączyć do grupy, która pomaga sprzątać okoliczne lasy lub jeziora i w ten sposób pomóc chronić naszą planetę.

Wystarczy chwila by, coś zmienić, ale by coś zostało z nami na dłużej, trzeba o to dbać i pielęgnować, więc jeśli chcemy, aby za 70-80 lat, nasza Ziemia wciąż była miejscem życia ludzi, zwierząt, roślin musimy o nią dbać.