FotowoltaikaPorady

Plusy i minusy instalacji fotowoltaicznych

Plusy i minusy instalacji fotowoltaicznych

Zastanawiasz się nad instalacją fotowoltaiczną? Sprawdź wszystkie za i przeciw, by podjąć w pełni świadomą decyzję.

Nie da się ukryć, w Polsce od lat fotowoltaika jest naprawdę popularna. Nic w tym dziwnego, bo jest promowana jako rozwiązanie ekologiczne, zapewniające dużo oszczędności, a także warte inwestycji. Choć koszt montażu nie jest najniższy (do 40 000 zł), to można skorzystać ze specjalnych programów i dotacji, które go znacząco obniżą. Też myślisz nad tym rozwiązaniem? Zastanawiasz się, czy fotowoltaika się opłaca? Sprawdź listę plusów i minusów instalacji fotowoltaicznej, by podjąć najlepszą decyzję.

Plusy fotowoltaiki

Nie da się ukryć, że zalet fotowoltaiki jest naprawdę wiele! To nie tylko sposób, by uniezależnić się od wzrostu cen, ale także ekologiczne źródło prądu. Jakie zalety fotowoltaiki warto poznać, by podjąć dobrą decyzję?

 • Oszczędności: aktualnie ceny prądu dramatycznie rosną, a fotowoltaika daje niezależność od tych zmian. Dlatego inwestycja w panele słoneczne później umożliwia oszczędność pieniędzy przez najbliższe kilkadziesiąt lat. Skorzystaj z kalkulatora, by obliczyć, ile zyskasz na fotowoltaice: https://www.polenergia-pv.pl/fotowoltaika-kalkulator
 • Niska szkodliwość dla środowiska: jeśli zależy Ci na ekologii i dbaniu o planetę, to kolejny powód, dla którego warto zainteresować się fotowoltaiką. instalacja przy produkcji prądu nie emituje CO₂ oraz nie wytwarza szkodliwych substancji i odpadów.
 • Dofinansowania: choć panele wymagają inwestycji, to aktualnie dostępne są dofinansowania instalacji, zarówno w formie dotacji, jak i niskoprocentowej pożyczki. Obejmują one zakup oraz montaż fotowoltaiki. Więcej na temat dofinansowań przeczytasz tutaj: https://www.polenergia-pv.pl/dofinansowanie-do-fotowoltaiki
 • Ulga podatkowa: panele fotowoltaiczne możesz odliczyć także od podatku, co pozwoli na zwrot nawet kilkunastu tysięcy złotych z inwestycji.
 • Możliwość wykorzystania nadwyżek prądu: ilość wyprodukowanej energii może różnić się w zależności od sezonu. Nie jest to jednak problem, bo nadwyżki prądu można wykorzystać później, w czasie, gdy wydajność paneli słonecznych będzie mniejsza.
 • Ciche rozwiązanie: nie musisz obawiać się hałasu. Panele w trakcie działania są naprawdę ciche. Wytwarzają dźwięk w wysokości 18-25 dB, dlatego świetnie sprawdzą się także na obszarach mocno zabudowanych. Nie będą przeszkadzać ani domownikom, ani bliskim sąsiadom.
 • Trwałość: gwarancja działania instalacji fotowoltaicznej zazwyczaj obejmuje 25 lat, aczkolwiek szacuje się, że dobrej jakości panele są sprawne do nawet 40 lat.
 • Łatwy montaż: montaż instalacji fotowoltaicznej nie jest szczególnie skomplikowany i nie wymaga pozwolenia na budowę, jeśli moc paneli nie jest większa niż 50kW, a konstrukcja jest niższa niż 3 metry. Całość montażu zamyka się w kilku dniach. Warto wspomnieć, że panele fotowoltaiczne można montować nie tylko na dachu, ale także na budynkach przylegających np.garażu oraz na gruncie.
 • Niezależność: wybierając fotowoltaikę, zyskujesz bezpieczeństwo energetyczne i tym samym uniezależniasz się od dostawców prądu.
 • Brak konieczności obsługi: instalacja fotowoltaiczna nie wymaga później dużych nakładów pracy, wprost przeciwnie – jest praktycznie bezobsługowa.

Minusy fotowoltaiki

Po całej liście plusów fotowoltaiki czas na przybliżenie kilku kwestii, które mogą być jej wadami. Zalicza się do nich:

 • Koszt inwestycji: nie da się ukryć, że koszt instalacji fotowoltaiki jest wysoki. Pocieszający może być fakt, że istnieją dotacje oraz dofinansowania, które skutecznie go zmniejszają.
 • Nieopłacalna w wynajmowanym budynku: w przypadku wynajmowanego budynku inwestycja w fotowoltaikę nie opłaca się, a także często jest blokowana przez właścicieli nieruchomości.
 • Panele słoneczne nie sprawdzają się wszędzie: nie są one dobrym rozwiązaniem w przypadku mocno zacienionych miejsc oraz dachów skierowanych na północ.
 • Konieczność oczyszczania paneli: choć instalacja fotowoltaiczna jest praktycznie bezobsługowa, to w przypadku warunków klimatycznych panujących w Polsce zaleca się czyszczenie paneli przynajmniej raz w roku.
 • Zmiany w przepisach: zwrot inwestycji, jak i koszty np. odzyskania nadwyżek energii mogą się zmienić, co warto mieć na uwadze inwestując w fotowoltaikę.

Jak widać, lista zalet przeważa. Instalacja fotowoltaiczna jest rozsądną inwestycją, choć nie jest także pozbawiona wad. Przeanalizuj je dokładnie, nim podejmiesz ostateczną decyzję. Gdy zdecydujesz się skorzystać z fotowoltaiki postaw na najwyższą jakość, by cieszyć się naprawdę długą wytrzymałością paneli fotowoltaicznych.