EkologiaPorady

Czym jest nawadnianie kropelkowe?

Czym jest nawadnianie kropelkowe?

Nawadnianie kropelkowe to bardzo duże udogodnienie, które możemy zastosować w pielęgnacji roślin. Oprócz ogromnej oszczędności czasu, odpowiada on również za zmniejszenie strat wody, a więc cały koszt utrzymania ogrodu. Na czym polega nawadnianie kropelkowe? Gdzie możemy je zastosować? Poznajcie zalety oraz wady tego rozwiązania.

Czy warto zdecydować się na automatyczne nawadnianie kropelkowe?

Coraz bardziej popularne są różnego rodzaju automatyczne systemy nawadniające. Warto wspomnieć o tym, że bez względu na to, jaką dokładnie formę nawadniania naszego ogrodu lub działki wybierzemy, musimy wiedzieć o tym, że jest to inwestycja dość opłacalna i w dłuższej perspektywie możemy liczyć na to, że zwróci się ona finansowo. Jest to o tyle istotne, że koszt tego typu instalacji, sterowanej automatycznie, wyposażonych w różnego rodzaju sterowniki i czujniki, bywa dość wysoki. Ponadto warto wspomnieć o tym, że tego typu rozwiązanie sprawdza się szczególnie w większych ogrodach a nie na niewielkich tarasach czy też przydomowych ogródkach. Wspomnisz jeszcze należę, że automatyczne systemy nawadniania ogrodu, w tym nawadnianie kropelkowe taką metodą jest naprawdę wygodnym zabiegiem pielęgnacyjnych, który pozytywnie wpłynie na nasz ogród oraz uprawy. Tradycyjne metody podlewania, czyli przy użyciu konewki lub węża ogrodowego, jest nieefektywne, jeżeli mowa o większych powierzchniach. Warto wspomnieć o tym że rzecz jasna rośliny dostają znaczną ilość wody, dostarczono w ten sposób, ale w większości przypadków, podlewanie takie wykonywane jest nadgorliwie i w pewien sposób losowo. Oznacza to, że podlewanie ręczne nie zapewnia optymalne go nawodnienia wszystkich roślin, a poza tym dochodzi tutaj do znacznych strat wody. Dlatego też, właściciele większych ogrodów przydomowych czy też działek decydują się na montaż automatycznego systemu podlewania. Niewątpliwie do standardowych technologii które dostępne są na rynku, zaliczyć należy zraszacze, mikrozraszacze oraz linie kroplujące czyli nawadnianie kropelkowe.

Nawadnianie kropelkowe i zastosowanie go w ogrodzie

Jeszcze do niedawna nawadnianie kropelkowe, czyli linie kroplujące stosowano głównie w uprawach pod osłonami, czyli w tunelach foliowych oraz w szklarniach. Aktualnie takie rozwiązanie nadal jest wciąż popularny i tak też stosuje się omawianą technologię. Jednak nawadnianie kropelkowe zwiększyło poniekąd swoje zastosowanie. Otóż linie kroplujące, które działają punktowo, pozwalają na efektywną uprawę zarówno roślin jadalnych, jak i ozdobnych w naszych ogrodach. Dlatego też nawadnianie kropelkowe z powodzeniem możemy zastosować w żywo płotach, zamontować w rabatach oraz skalniakach, a także z powodzeniem sprawdzi się ona w warzywniaku i przydomowym sadzie. Warto wiedzieć o tym, że tego typu rozwiązanie stosuje się nawet do nawadniania roślin na balkonie i tarasie w posadzonych pojemnikach. Tego typu systemy nawadniania sprawią, że pielęgnacja roślin będzie znacznie ułatwione. Ponadto warto wiedzieć, że to rozwiązanie sprawdza się doskonale w dostarczaniu wody pojedynczym roślinom, aczkolwiek nie nadaje się ono do podlewania zwartego obszaru obsadzone go roślinnością. Oznacza to więc, że linii kroplujących nie stosuje się do podlewania trawnika czy też roślin okrywowych.

Jakie są wady i zalety nawadniania kropelkowego?

Jeżeli zdecydujemy się na montaż takiego nawadniania, konieczne będą linie kroplujące wyposażone w kroplowniki. Umiejscawia się je tuż przy roślinach, które mają zostać nawodnione, a woda spływa stopniowo w głąb gleby, dlatego dostarczono jest bezpośrednio do korzeni. Oczywiście procesem tym możemy stosować indywidualnie, by spełniać wymagania konkretnych gatunków roślin. Automatyzacja całego procesu możemy odpowiednio zaprogramować instalować poszczególnymi cyklami. Ogromną zaletą tego rozwiązania jest także fakt, że występuje tutaj znaczna oszczędność wody w porównaniu z tradycyjnymi metodami podlewania. Przyjmuje się nawet, że linia kroplująca może zmniejszyć straty wody nawet o 65%. System nawadniania kropelkowego ponadto sprawia, że nie dochodzi do moczenia naziemnych części roślin, co oznacza, że ryzyko poparzenia liści w upalne dni czy wystąpienia ewentualnych chorób grzybowych jest mocno ograniczone. Jeżeli jednak mielibyśmy wymienić wadę tego typu rozwiązania, to oprócz tego, że nie możemy zastosować go do każdego ogrodu, wspomnieć należy o tym, że wymaga on konserwacji oraz filtracji, gdyż z czasem może dojść do zapychania go.