Porady

Węże asenizacyjne – charakterystyka i wykorzystanie

Węże asenizacyjne – charakterystyka i wykorzystanie

Jednym z efektów ubocznych dynamicznie rozwijających się aglomeracji miejskich jest zwiększona emisja odorogennych zanieczyszczeń. Zawierają one substancje zbiorczo określane jako LZO (tzw. lotne związki organiczne, wśród których znajduje się między innymi amoniak, aceton oraz siarkowodór). Bardzo często zdarza się, że część tego typu zanieczyszczeń osadza się m.in. na infrastrukturze wykorzystywanej w gospodarstwach rolnych.

Oczywiście, dzięki rozwojowi nowoczesnych technologii możliwe jest sprawne pozbycie się tego typu osadu. Proces jego usuwania jest zazwyczaj określany jako tzw. asenizacja (fr. assainissement) lub sanitacja. Asenizację sanitarną wykonuje się z użyciem specjalnych pojazdów wyposażonych w tzw. węże asenizacyjne, potocznie określane jako węże do szamba.

Jakie cechy powinien mieć profesjonalny wąż asenizacyjny? Charakterystyka

Nie ma jednoznacznej, uniwersalnej odpowiedzi w zakresie tego, jaki jest „idealny” wąż asenizacyjny. Zasadniczo jednak powinien być on odporny na uszkodzenia mechaniczne (w tym między innymi ścieranie wewnętrzne i zewnętrzne).

Ponadto, zaleca się stosowanie takich rozwiązań, które pozwalają na pracę w szerokim zakresie temperatur. Absolutne minimum to możliwość wykorzystania węża do szamba w przedziale temperatur wynoszącym od -15 stopni aż do 60 stopni w skali Celsjusza. Odporność na niskie oraz wysokie temperatury jest konieczna, ponieważ węże asenizacyjne to urządzenia, które są wykorzystywane do pracy w zasadzie przez cały rok.

Węże asenizacyjne do szamba są wyposażone w szereg komponentów umożliwiających sprawną i wydajną pracę (uszczelki, złączki itd.). Ponieważ są one wymienne, a montaż nowego zamiennika nie powinien stanowić większych trudności, możliwe jest eksploatowanie jednego węża przez wiele lat.

Węże asenizacyjne – możliwości zastosowania

Przemysłowe węże asenizacyjne pozwalają na transport różnego rodzaju cieczy (w tym między innymi wspomnianego już szamba).

To jeszcze nie jedyna czynność, jaką można wykonać z użyciem węża do szamba. Wysokiej jakości węże asenizacyjne są niezbędne do tego, by móc oczyścić infrastrukturę (w tym między innymi prasy filtracyjne, komory defosfatacyjne, zagęszczacze itd.), ale także dostarczyć zebrany osad na pola uprawne w celu nawożenia gleby.

Oczywiście, wybór węża asenizacyjnego powinien zostać dostosowany w zależności od tego, jakie jest jego planowany sposób wykorzystania. Przykładowo, w przypadku chęci transportu substancji chemicznych (w tym na przykład olejów, kwasów itd.) ważny jest wybór węża przemysłowego o odpowiedniej grubości ścianki.

Ciekawym rozwiązaniem są także przezroczyste węże asenizacyjne wykonane z PVC. Dzięki tej funkcjonalności możesz w prosty i szybki sposób ocenić, czy pobierany płyn zawiera niepożądane zanieczyszczenia i odpady.