Porady

Dlaczego warto kupować żywność ekologiczną?

Dlaczego warto kupować żywność ekologiczną?

W ostatnim czasie Polacy dość mocno polubili się z ekologicznym jedzeniem i coraz chętniej po nie sięgają. Jest ono co prawda znacznie droższe od „zwykłego” jedzenia, ale na ogół jest też lepsze, bo bogatsze w różne substancje odżywcze. A jemy właśnie po to, by się żywić, a nie by sprawiać sobie przyjemność. Akurat w jedzenie ekologiczne warto inwestować. Jest to bowiem inwestycja nie tylko w lepszy smak, ale przede wszystkim we własne zdrowie i dłuższe oraz szczęśliwsze życie.

Żywność eko bez chemii?

Eko żywność nigdy nie będzie zawierać chemii. To żywność zdrowa, wyzbyta z tych substancji, które występują niemalże we wszystkich mocno przetworzonych i gotowych produktach spożywczych. W jedzeniu ekologicznym nie znajdzie się zatem sztucznych barwników, pestycydów, konserwantów albo chemicznych aromatów. Przez to właśnie produkty ekologiczne na pierwszy rzut oka nie wyglądają zbyt ciekawie. Daleko im do ideału, ponieważ bywają wybrakowane i mają wyraźne defekty – różne nietypowe kształty i niejednolity koloryt. Dlatego warto wybierać jabłka naturalne, np. z regionu Siemianowic. Tamtejszy gospodarz reklamuje swoją ekologiczną żywność na stronie siemianowiceinfo.pl.

Wystarczy wziąć takie ekologiczne jabłko do ręki, aby od razu poczuć jego prawdziwy naturalny zapach. Smak będzie jeszcze lepszy! Naprawdę sklepowe pomidory nie mogą się równać z tymi uprawianymi metodami naturalnymi. Niemalże każdy, kto zacznie kupować regularnie ekologiczne warzywa i owoce, już nigdy więcej nie zdoła wrócić do „zwykłych” odmian podobnych produktów.

Zdrowie na pierwszym miejscu

Jeszcze ważniejsze jest jednak to, że jedzenie ekologiczne jest po prostu zdrowe. Rzadko kiedy pojawiają się w nim jakieś znaczące i zauważalne ilości pestycydów czy azotanów, a już na pewno zawsze będzie ich mniej niżeli w zwykłych nieekologicznych produktach. Eko żywność może też zawierać nawet do 60% więcej antyoksydantów. Będzie bogatsza w składniki zwalczające wolne rodniki, czyli głównie witaminy A, E i C ale też cynk czy selen. Z kolei ekologiczny nabiał czy ekologiczne mięso zawierają więcej nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3. Z uwagi na własne zdrowie warto wybierać to, co jest eko.