Porady

Czym są worki kompostowalne – worki biodegradowalne?

Czym są worki kompostowalne – worki biodegradowalne?

Jak wskazują dane – każdy z nas produkuje około 350 kg śmieci rocznie! Liczba ta jest imponująca, a do tego z roku na rok coraz większa. Dbając o środowisko naturalne – dbamy tak naprawdę o siebie. Zmiana nawyków nie jest tak łatwa, jak mogłoby się wydawać. Ważne jednak, by podjąć tę inicjatywę. Podsuwamy zatem 3 proste sposoby na zadbanie o ekologię we własnym domu.

Worki kompostowalne, worki biodegradowalne

Kluczową kwestią jest ograniczanie produkcji plastiku (w tym foliowych worków). Czy wiesz, że plastikowa torba rozkłada się aż 400 lat? Jedna niewielka torebka ma zatem ogromne znaczenie dla przyszłości naszej planety. Jeśli chcesz coś zmienić – warto zacząć od zmiany nawyków w zakresie składowania śmieci. Rozwiązaniem są worki kompostowalne.

Worki na odpady organiczne Biobag powstają ze skrobi kukurydzianej, a zatem w pełni naturalnego surowca. Produkty te nie zawierają polietylenu – tak szkodliwego, a niestety powszechnego w przemyśle. Podczas produkcji dodaje się natomiast d2w – składnik, odpowiedzialny za przyspieszenie rozkładu. Worek kompostowalny rozkłada się zaledwie 30 dni po wyrzuceniu. Jest różnica, prawda?

Poddające się kompostowaniu worki Biobag są jednak nie tylko ekologiczne, ale także wytrzymałe. Ich konstrukcja jest na tyle mocna, że nadają się zarówno do składowania śmieci domowych, jak i przemysłowych lub organicznych. Ponadto umożliwiają odparowanie wilgoci z zebranych odpadów organicznych (bioodpady schną, a nie gniją). Eko worki na śmieci sprawdzają się jako część systemu selektywnej zbiórki odpadów organicznych.

Wielorazowe lepsze niż jednorazowe – przegląd kuchni i łazienki

Pamiętaj, że wiele jednorazowych produktów możesz zamienić na te wielorazowego użytku. Nie dość, że ekologicznie, to jeszcze ekonomicznie! Z powodzeniem możesz wymienić jednorazowe maszynki na ich wielorazowe wersje (wystarczy wymieniać żyletki czy ostrza). Zamiast plastikowych szczoteczek do zębów – podczas następnych zakupów wybierz te z bambusową rączką. Na rynku dostępne są również wielorazowe waciki do twarzy.

Z kolei w kuchni możesz zdecydować się na wielorazowe worki na warzywa i owoce, które weźmiesz ze sobą do sklepu. Dużą popularnością cieszą się również takie akcesoria, jak wielorazowe owijki na żywność (alternatywa dla folii spożywczej) czy słomki do napojów. Zamiast plastikowych pojemników można z kolei wybierać szklane, ceramiczne lub stalowe.

Oszczędzaj energię

Być może brzmi to banalnie, ale warto przypomnieć o roli oszczędzania energii. Na co dzień zwykle zapominamy, by wyjąć z kontaktu ładowarkę, wyłączyć listwę zasilającą, gasić światło itp. Tymczasem jest to bardzo ważne! Warto także ustawiać temperaturę na około 20 stopni, nie więcej. Dobrym rozwiązaniem jest maksymalne wykorzystanie światła dziennego. Żarówki można zaś wymienić na te energooszczędne. Istotne jest też, by włączać pranie dopiero wtedy, gdy uzbieramy pełen bęben pralki.

Te działanie wydają się banalne, ale dla przyszłości naszej planety każdy gest ma olbrzymie znaczenie.