Ekologia

Dlaczego oszczędzanie wody jest ważne dla środowiska?

Dlaczego oszczędzanie wody jest ważne dla środowiska?

Lejąca się woda z kranu całkowicie na darmo i bezsensownie – skąd my to znamy? Nie wspominając tu tylko o dzieciach, które je marnują, to niestety dorośli również się nie zastanawiają ile jej tak naprawdę jest. Mogłoby się nam wydawać, że wody pitnej jest wystarczająco dużo, jednak tak nie jest.  Ewidentny wpływ na to ma globalne ocieplenie, no i narastające susze. Dlatego bardzo ważne jest podnoszenie świadomości ekologicznej na temat konieczności oszczędności wody.

Do czego używamy wodę?

Wodę wykorzystujemy do:

-przygotowania posiłków,
-sprzątania,
-prania,
-mycia się,
-mysia samochodu,
-podlewania kwiatów.

O retencji wody

Czym jest retencja wody i dlaczego jest nam potrzebna? Retencja jest gromadzeniem zasobów wodnych i przechowywanie w celu prawidłowego gospodarowania i jak oszczędzania.

Retencja przydomowa w tym przypadku gromadzimy wodę z opadów. Możemy robić to na swoim podwórku w beczkach lub zbiornikach tz. oczkach.

Retencja korytowa jej zarazem jest zatrzymanie wody w rowach melioracyjnych w ściekach wodnych czy kanałach.
W tym sposobem oszczędzamy koszta wynikające ze suszy.

Retencja zbiornikowa polega na magazynowaniu wód naturalnych z jezior lub na sztucznych zbiornikach.

Co możemy mieć z oszczędzania wody ?

-oszczędność rachunków, niskie opłaty za zużytą wodę,
-ochrona środowiska, woda pokrywa 71% powierzchni świata, jednak jedynie 2,5% to woda słodka, które przyczynia się na ocieplenie globalne.

Susza czy powodzie powodują, że ludzie są odcięci od wody pitnej. W Polsce jest dużo rzek czy jezior, ale są one bardzo zanieczyszczone, przez co nie nadają się do picia.

Możesz też zapoznać się ze sposobami, jak chronić tę planetę i przerzucić się na rozmaite opcje ekologiczne z www.naukowe.pl.

W jaki sposób możemy oszczędzać wodę?

 1. Zakręcaj kran jak myjesz zęby.
  2. Bierz prysznic zamiast kąpieli.
  3. Używaj wodę po raz kolejny  np, z ugotowanych ziemniaków możesz wodę użyć do podlewania kwiatów.
  4. Zainwestuj w spłuczkę, która minimalizuje zużycie wody przy płukaniu.
  5. Wstaw pralkę czy zmywarkę dopiero wtedy gdy będzie pełna.
  6. Wykorzystując zgromadzoną deszczówkę do podlewania kwiatów.
  7. Zainwestuj w zmywarkę jeśli jeszcze jej nie masz, jest przydatna gdy zmywasz ręcznie i cię wyręczy i zmniejszysz zużycie wody niż przy zmywaniu ręcznym.

Dlaczego warto oszczędzać wodę?

Warto wprowadzić w życie kilka prostych zasad, które się przyczyniają do zmniejszania się wyczerpania zasobów. W ten sposób zaoszczędzisz na rachunkach, które spożytkujesz na coś innego. Również oszczędność wody ma ogromny wpływ na środowisko. Oszczędzanie wody przyczynia się do wydłużania życia jezior i rzek, które są naszą gwarancją zdrowych ekosystemów na całym świecie.

Pamiętajmy, że woda jest cennym trunkiem, który niedługo może być dla nas luksusem, więc ją szanujmy. Pamiętajmy o kilku zasadach, które są wyżej wymienione, a z pewnością przyczynimy się do ochrony środowiska.