Porady

Co zrobić, żeby kot po sterylizacji nie utył?

Co zrobić, żeby kot po sterylizacji nie utył?

Zabieg sterylizacji wpływa nie tylko na ograniczenie niepożądanych zachowań kota, ale także na całościowe funkcjonowanie jego organizmu. Metabolizm kotów poddanych tego typu zabiegowi wyraźnie spowalnia. Część kotów staje się również mniej aktywna, przez co dość szybko tyje. Dlatego codzienna dieta takich zwierząt powinna ulec zmianie. Dobrym wyborem jest specjalna karma dla kotów po sterylizacji lub innego rodzaju karma o obniżonej kaloryczności. 

Właściwości karmy dla sterylizowanych kotów 

Cechą charakterystyczną każdego rodzaju karmy dla kotów sterylizowanych jest niska gęstość kaloryczna. Oznacza to, że w 100 g gotowego produktu jest znacznie mniej kalorii niż w takiej samej objętości karmy tradycyjnej. Obniżenie poziomu kaloryczności odbywa się głównie poprzez zmniejszenie procentowej zawartości tłuszczu w karmie. Jej miejsce zajmuje zwierzęce białko, błonnik i woda. To właśnie dlatego praktycznie każda karma dla kotów po sterylizacji jest karmą mokrą. Oczywiście część producentów oferuje również tego typu karmy w wersji suchej. Wówczas ich bazą jest pełnowartościowe białko, które w mniejszym stopniu przekłada się na wzrost poziomu tkanki tłuszczowej u wysterylizowanego kota.  

Konsekwencje stosowania niewłaściwej karmy 

Gdy codzienna dieta kota po zabiegu sterylizacji nie ulegnie zmianie i wciąż będzie mu podawany pokarm o dużej kaloryczności, zwierzę bardzo szybko przybierze na wadze, co może mieć negatywne skutki dla jego zdrowia. Specjalna karma dla kotów po sterylizacji ogranicza to ryzyko i sprawia, że przyjmujące ją zwierzę dużej cieszy się dobrym zdrowiem, jest również bardziej aktywne. Warto pamiętać, że najczęstszą konsekwencją otyłości kotów jest cukrzyca. Koty z nadwagą są mniej aktywne. Cierpią również ich stawy. Dlatego zastąpienie dotychczasowej karmy specjalną karmą dla sterylizowanych kotów jest  najlepszą decyzją, jaką może podjąć właściciel troszczący się o swojego puszystego przyjaciela. Co ważne, zastosowanie takiej karmy nie sprawi, że kot będzie chodził głodny. Wciąż może jeść tak często i dużo, jak dotychczas.  

Istnieją dwa sposoby na ograniczenie ryzyka tycia kota po zabiegu sterylizacji. Pierwszym z nich jest modyfikacja diety zwierzęcia poprzez ograniczenie podawanego mu pokarmu lub zastosowanie specjalnego rodzaju karmy dla kota sterylizowanego. Drugim zmuszenie kota do większej aktywności. Niestety to drugie rozwiązanie jest zdecydowanie trudniejsze do wyegzekwowania. Dlatego większość osób decyduje się po prostu na zmianę karmy na produkt o mniejszej gęstości kalorycznej.