EkologiaPoradyPrzyroda

Dlaczego lepiej wybierać kosmetyki w eko opakowaniach?

Dlaczego lepiej wybierać kosmetyki w eko opakowaniach?

Ekologia staje się dla nas jedynym logicznym wyjściem w czasie, w którym zużycie energii, a więc i zanieczyszczenie planety drastycznie wzrasta. Dlatego ekologiczne opakowania produktów, których używamy na co dzień, jest takie ważne. Do tej grupy zaliczają się również kosmetyki, które cały czas są przez nas zużywane, a to prowadzi do tego, że cały czas musimy kupować nowe, najczęściej pakowane w plastik?

Czym są eko opakowania?


Bardzo trudno jest zarówno nam, klientom, jak i producentom bardzo ciężko jest raz na zawsze zrezygnować z plastiku. Ważne jest jednak, aby zużywać go coraz mniej, a więc wykorzystywać go jak najmniej w produkcji, ale także, żeby same opakowania nie były przez nas używane jako jednorazówki. Eko opakowania to dziś nie tylko kartonowe pudełka czy szklane butelki, ale także te opakowania, które możemy wykorzystać więcej niż raz, bądź które możemy w przyszłości uzupełnić. Wybierając produkt bez pompki, zużywamy mniej plastiku, niż gdybym kupili dokładnie to samo, ale z dozownikiem. Takie proste rozwiązania mogą pomóc nam odciążyć planetę.

Co dają nam eko opakowania?


Wbrew pozorom wybieranie eko opakowań wcale nie jest droższe. Czasami wręcz przeciwnie, wybranie wariantu bez pompki czy produktu do uzupełnienia wychodzi nam znacznie taniej. To świetne rozwiązanie dla osób, które nie są w stanie pozwolić sobie na pojemniki wykonane z naturalnych lub w pełnie przeznaczonych do recyklingu materiałów. Niestety jest też druga strona medalu, bo kosmetyki pakowane w kartonowe pudełka są zazwyczaj droższe, ponieważ papier sam w sobie jest znacznie droższy, niż plastik. Ale i tu przychodzi nam inny plus, bo tego typu opakowania są zazwyczaj porządne, a więc również możemy je jakoś wykorzystać w naszym gospodarstwie domowym.

Eko opakowania wspomagają lokalne biznesy


Może nigdy nie myślałaś o ekologii w ten sposób, ale bardzo często producenci, zwłaszcza Ci mniejsi i z naszego polskiego rynku, współpracują z lokalnymi biznesami przy produkcji swoich opakowań. Czasami polega to tylko na zatrudnieniu grafika, ale same opakowania może produkować jakaś mniej znana firma. Bardzo często bowiem firmom kosmetycznym pudełka, butelki czy słoiczki dostarczają firmy produkujące opakowania, zupełnie niezależne od kosmetycznych koncernów. Ekologiczne opakowania rzadko są sprowadzana z zagranicy, głównie dlatego, że sam taki transport nie jest zdrowy dla środowiska, więc kupując eko opakowania wpieramy naszych przedsiębiorców.