Porady

Pokarm dla myszy – jak dokonać najlepszego wyboru?

Pokarm dla myszy – jak dokonać najlepszego wyboru?

Myszy to fascynujące stworzenia i dlatego rodzice często kupują je dzieciom, aby nauczyły się odpowiedzialności za żywą istotę. Mała mysz hodowana w domowych warunkach żyje zwykle od 1,5 roku do 2 lat i przez ten okres trzeba odpowiednio o nią zadbać. Podstawą będzie nabycie przestronnej klatki, domku, misek, kołowrotka i poidełka oraz pełnowartościowej karmy. A jaki pokarm dla myszy warto wybrać?

Co jedzą myszy?

Myszy należą do ssaków wszystkożernych, ale w naturalnym środowisku najczęściej żywią się roślinami, a w szczególności ziarnami. Dobry pokarm dla myszy powinien posiadać w swoim składzie takie produkty jak owies, kukurydza, słonecznik i pszenica. Ciekawym wyborem będzie na przykład karma dla myszy Vitapol Expert, która oprócz całych nasion zawiera również suszone warzywa i owoce. Poza tym można się zdecydować także na uzupełniającą karmę dla gryzoni Vitapol Karmeo Life z marchewką, pestkami dyni, chlebem świętojańskim i wieloma cennymi witaminami, dzięki którym gryzoń będzie miał dużo energii do zabawy. Szukając optymalnego pokarmu dla myszy, można rozważyć również zakup aromatycznego siana, które wspomaga trawienie i może być z powodzeniem wykorzystane przez gryzonia do budowy gniazda.

Kolby i przekąski dla łasuchów

Pokarm dla myszy nie musi składać się tylko z suchej karmy, ponieważ w renomowanych sklepach zoologicznych można znaleźć wiele ciekawych przekąsek dla tych niewielkich gryzoni. Mając w domu mysz, warto zamówić kolbę, którą będzie można wygodnie powiesić na klatce. Na rynku dostępnych jest wiele atrakcyjnych smaków takich kolb jak, chociażby popcornowo-orzechowy, cytrusowy czy miodowy. Natomiast przekąski to idealny sposób na oswojenie myszy, a w tym celu warto wybrać orzechowe dropsy od Vitapol lub przysmak dla gryzoni w postaci łodygi pietruszki również od Vitapol.

Czego nie powinna jeść myszy?

Pokarm dla myszy musi być odpowiednio zbilansowany i dostosowany do trybu życia danego gryzonia. Co ważne myszy nie powinny jeść przetworzonych pokarmów przeznaczonych dla ludzi w tym w szczególności słodyczy, czipsów czy kiełbas. Oczywiście, jeśli mysz zje odrobinę takiego pożywienia to prawdopodobnie nic jej się nie stanie, jednak większe ilości mogłyby jej poważnie zaszkodzić.

Wybierając idealny pokarm dla myszy, warto zwrócić uwagę nie tylko na smak i skład, ale także na dawkowanie danego pożywienia. Ponieważ wiele dodatkowych przysmaków nie może być podawanych myszy częściej niż raz na kilka dni. Dobrym pomysłem będzie również obserwowanie gryzonia i zamawianie mu takiej karmy, która mu najbardziej zasmakuje.