Przyroda

Puszcza Dulowska – poznaj niesamowite miejsce dla wielu przyrodników

Puszcza Dulowska – poznaj niesamowite miejsce dla wielu przyrodników

Z jakimi atrakcjami przyrodniczymi kojarzona jest wyżyna Krakowsko-Częstochowska? Dla jednych jest to teren, który urzeka pięknymi dolinami i ostańcami, dla innych to obszar kuszący wspaniałymi jaskiniami oraz wywierzyskami.

Artykuły o wielu innych interesujących atrakcjach z obszaru wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej znajdziesz w serwisie region24.pl. Warto podkreślić, że Jura to również rewelacyjne kompleksy leśne, po których można wędrować do woli.

Jednym z ciekawszych kompleksów leśnych na terenie tej krainy jest Puszcza Dulowska

Dlaczego jest ona tak chętnie wybieranym celem niejednej wycieczki? Puszcza Dulowska to wyjątkowy skrawek Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej. Ten niezwykły kompleks leśny zajmuje około 2600 ha powierzchni i rozciąga się na terenie niezwykle atrakcyjnego dla turystów Rowu Krzeszowickiego. Dlaczego ten las ma tak ogromną wartość? Bo stanowi on unikalną pamiątkę po starej puszczy, która jeszcze w okresie średniowiecza otaczała Kraków.

Przez tereny puszczy przepływa potok Chechło, który dzieli ją na dwie części. Las Dulowski jest dość suchy, z kolei Las Rudno może się pochwalić licznymi torfowiskami. Puszcza Dulowska znana jest z ciekawej zwierzyny, przy czym od lat 60-tych XX wieku jej dumą jest niewielkie stado łosi, a od lat 80-tych – stado bobrów. Wiele atrakcji czeka tu również na ornitologów, którzy mogą tu obserwować m. in. takie ptaki, jak czajki, derkacze i myszołowy.

Tereny Puszczy Dulowskiej są chętnie odwiedzane przez tych turystów, którzy w czasie wycieczki po Jurze Krakowsko-Częstochowskiej chcą się nacieszyć pięknem przyrody

Na brak atrakcji nie mogą tu jednak narzekać i ci turyści, którzy interesują się historią oraz zabytkami. Tenczynek, Rudno, Krzeszowice – oto najciekawsze miejscowości, które są doskonałymi punktami wypadowymi dla tych, którym marzą się wycieczki po terenie Puszczy Dulowskiej. Są to jednocześnie miejscowości znane doskonale dzięki pięknym zabytkom, z którymi z pewnością warto się uważniej zapoznać.

Wycieczki po terenie tak ciekawego kompleksu leśnego, jakim jest Puszcza Dulowska, każdemu z nas mogą dostarczyć niezapomnianych wrażeń. Piękne krajobrazy, ciekawe gatunki drzew – oto atrakcje, jakimi może nas tu zaskoczyć Jura Krakowsko-Częstochowska.