Przyroda

Zielony Śląsk – poznajmy Park w Świerklańcu

Zielony Śląsk – poznajmy Park w Świerklańcu

Jest jednym z piękniejszych parków na terenie województwa śląskiego, a spacer po jego terenie to wielka gratka dla miłośników przyrody i historii. Park, którym może się pochwalić Świerklaniec, jest idealnym miejscem na rodzinne spacery. Co warto wiedzieć na jego temat?

O parku w Świerklańcu

Park w Świerklańcu zajmuje aż 180 ha, a na jego terenie nie brak drzew mogących się pochwalić długa historią. Sam park też ma bogatą przeszłość. Założony w swej obecnej formie w XVIII wieku, stał się szybko jednym z najpopularniejszych parków krajobrazowych w tej części kraju. Warto jednak pamiętać, że na terenie obecnego parku już w XVII wieku istniał park renesansowy, otoczony lasami świerkowymi.

Jak powstawało współczesne założenie parkowe?

Ważny był projekt, wykonany w 1865 roku. Jego autorem był berliński architekt Gustav Mayer, z kolei pracami związanymi z budową parku krajobrazowego kierował mistrz ogrodniczy Fox. Od samego początku park w Świerklańcu miał się wyróżniać ciekawym drzewostanem. Z tego też względu sprowadzono tu wiele drzew z różnych zakątków świata, które miały zająć miejsce obok gatunków rodzimych. Wielką ciekawostką był (i pozostaje nią do dziś) symetryczny ogród, który powstał między stawem a zamkiem, nazywanym Małym Wersalem. Aż do czasów II wojny światowej parkiem i ogrodem opiekowali się najlepsi specjaliści, niestety po 1945 roku i park, i znajdujące się na jego terenie obiekty popadły w ruinę. Na szczęście park udało się ocalić, dzięki czemu Świerklaniec może się pochwalić wspaniałym miejscem wypoczynku i rekreacji.

Źródło: www.odkrywca.com.pl