Ekologia

Co warto wiedzieć o jaszczurkach?

Co warto wiedzieć o jaszczurkach?

Ich nogi nie są ustawione jak ssaki, wystają z każdej strony i popychają ciało wzdłuż, falując lub wijąc się. Oczywiście beznogie jaszczurki poruszają się całkowicie falującymi ruchami, tak jak robi to wąż.

Niektóre jaszczurki mają ogon z osłabionymi kręgami, dzięki czemu mogą się uwolnić i uciec, jeśli zostaną złapane przez ogon.

Ciekawostki o jaszczurkach

Ogon może się zregenerować, choć zwykle nie do tej samej długości i wyglądu oryginalnego ogona. Geckoes to małe jaszczurki o spłaszczonych ciałach i klockach na palcach, umożliwiające im bieganie po pionowych, a nawet zwisających powierzchniach. Latające jaszczurki Azji Południowo-Wschodniej mają rozszerzone żebra, które wspierają błonę skóry.

Rozprowadzając błoniastą skórę, jaszczurka jest w stanie przesuwać się z jednego drzewa na drugie. Kameleony są znane ze swojej zdolności do zmiany koloru. Komunikacja jest ważnym powodem tych zmian kolorów. Kameleony nie mogą wyświetlać nieograniczonych kolorów i nie zmieniają kolorów w odpowiedzi kamuflażu na otoczenie. Zamiast tego ich skóra zmienia się w odpowiedzi na temperaturę, światło i nastrój. Kameleony są znane ze swojej zdolności do zmiany koloru. Komunikacja jest ważnym powodem tych zmian kolorów.

Jaszczurki, podobnie jak wiele innych, są niezbędne do kontrolowania populacji gryzoni i owadów. Większość gatunków cierpi z powodu utraty siedlisk, ale niektóre padają ofiarą ludzkich lęków. Chociaż nie wszystkie są wymienione jako zagrożone lub zagrożone, populacje są pod presją zarówno niszczenia siedlisk, jak i ich popularności w handlu zwierzętami domowymi.

Redakcja serwisu www.naturim.pl dodaje, że jaszczurki są najbliżej spokrewnione z wężami. W rzeczywistości niektóre jaszczurki, zwane sheltopusikami, wyglądają jak węże, ponieważ nie mają nóg! Wiele jaszczurek przypomina dziś starożytne z epoki dinozaurów. Ich przodkowie pojawili się na Ziemi ponad 200 milionów lat temu.