EkologiaPorady

Co to jest spółdzielnia energetyczna?

Co to jest spółdzielnia energetyczna?

Pewnie słyszeliście o tym, jak bardzo wzrosły rachunki za prąd, o odnawialnych źródłach energii i problemie energetycznym, z którym się borykamy. Czymś, o czym rzadziej się mówi, są spółdzielnie energetyczne, dlatego dziś opowiem Wam, czym są i jakie są powody, by do jednej z nich dołączyć.

CO TO JEST SPÓŁDZIELNIA ENERGETYCZNA?

Spółdzielnie elektryczne to grupa ludzi, którzy łączą się w celu znalezienia rozwiązania zmieniającego obecny model energetyczny i promującego wykorzystanie odnawialnych źródeł energii. idealnym przykładem jest spółdzielnia energetyczna w Ustroniach Morskich. Składa się z 4 etapów:

  • Produkcja: to zakłady i ośrodki, w których wytwarzana jest energia elektryczna zazwyczaj za pomocą faneli fotowoltaicznych.
  • Transport: z miejsca wytworzenia energii elektrycznej jest ona transportowana liniami wysokiego napięcia (w celu zminimalizowania strat energii) do podstacji znajdujących się najbliżej punktu poboru.
  • Dystrybucja. Kable średniego i niskiego napięcia przenoszą energię do punktów zasilania.

POWODY, ABY PRZYSTĄPIĆ DO SPÓŁDZIELNI ELEKTRYCZNEJ JUŻ TERAZ

1. ZMNIEJSZYĆ NASZ ŚLAD WĘGLOWY

Gdy zakontraktujesz swoją energię elektryczną w spółdzielni elektrycznej, źródła energii będą pochodziły w 100% z zasobów odnawialnych, więc przyczynisz się do ograniczenia zmian klimatycznych.

2. ZMIANA JEST ŁATWA

Aby dokonać zmiany nie musisz dotykać instalacji, którą już masz w domu. Wystarczy wybrać spółdzielnię, wysłać informacje, a oni zajmują się wszystkim. W żadnym momencie nie zostaniesz bez prądu.

3. ZAPŁACISZ MNIEJ ZA RACHUNEK ZA PRĄD

Oprócz tego, że cena jest zwykle niższa niż w dużych firmach komercyjnych (spółdzielnie nie są w takim stopniu nastawione na zysk), wynikają również z doradztwa, które oferują, abyś zużywał tylko tyle energii, ile potrzebujesz.

4. SPRZYJAJ ROZWOJOWI GOSPODARKI SPOŁECZNEJ, SOLIDARNEJ I LOKALNEJ

Ponieważ projekty te są realizowane przez miejscową ludność, tworzą one lokalne i wysokiej jakości miejsca pracy. Kolejną zaletą jest to, że ponieważ nie może być mowy o zysku, wszystkie uzyskane zyski są reinwestowane w projekty mające wpływ na społeczeństwo i środowisko. Dzięki temu zwiększa się siła społeczności, w której się mieszka.

5. PROMOWANIE ZMIANY MODELU ENERGETYCZNEGO

Ponieważ z dystrybucją i transportem niewiele można zrobić, spółdzielnie promują inne opcje, które mają pomóc w zmianie modelu energetycznego. Jedną z tych opcji są wspólnoty energetyczne. Gdzie grupa ludzi spotyka się, aby produkować i zużywać własną energię.