Porady

Dlaczego warto zainwestować w lemiesze do pługa?

Dlaczego warto zainwestować w lemiesze do pługa?

Lemiesz to jedna z tych części pługa, która ulega szybkiemu zniszczeniu. To element intensywnie eksploatowany i narażony na ścieranie w wyniku kontaktu z różnego rodzaju przeszkodami takimi jak chociażby kamienie. Dlatego właśnie niezwykle ważne jest to, by lemiesze były wykonane z wytrzymałych materiałów. Sprawdzają się na przykład te z  trzech warstw stali borowej. Wielu użytkowników chętnie wybiera również produkty znanych producentów, ponieważ mają zaufanie do doświadczonych i rozpoznawalnych marek.

Gdzie sprawdzą się lemiesze ze stali borowej?

Wyróżnia się różne lemiesze do pługa. Najczęściej klasyfikacja obejmuje cztery typy. To trapezowy – zwany europejskim, dziobowy – amerykański, model ze ścianką polową oraz z dłutem. Oczywiście lemiesze dobiera się przede wszystkim do terenu, na jakim pług będzie pracować. Należy też zwrócić uwagę na najwyższą jakość produktów. Dzięki temu można być pewnym, że praca będzie przebiegać bez zakłóceń, a czas poświęcony na zadanie stanie się jak najkrótszy. Poza tym lemiesze na przykład ze stali odpornej na ścieranie będą się wolniej zużywać, a to pozwala zaoszczędzić czas, pieniądze i nerwy.

Akcesoria ze stali odpornej na działanie różnych czynników

Lemiesze do pługa to dość duży wydatek i dlatego warto je dobierać do sprzętu oraz terenu. Ten element musi być przede wszystkim odporny na wyginanie i pękanie. Będzie bowiem narażony na szereg niesprzyjających czynników. W produkcji wykorzystywane są przede wszystkim materiały odporne na ścieranie. Dużym powodzeniem cieszą się lemiesze ze stali węglowo manganowej lub też pancernej, która składa się z dwóch warstw zewnętrznych i jednej wewnętrznej. To daje dużą wytrzymałość i sprawia, że akcesoria nie są podatne na deformacje. Lemiesz to część pługów, która pojawiła się w latach 90. ubiegłego stulecia. Od tego czasu oczywiście znacznie ewoluowała, a części ze stali szynowej w dalszym ciągu można zobaczyć w czasie orki. Lemiesze muszą być solidne, więc ważny jest materiał oraz sposób wykonania. Niektóre modele będą idealne do prac w miękkiej ziemi, a te ze stali szlachetnych będą niezastąpione do ciężkiej i zakamienionej gleby. Dobrze dobrane elementy oraz prawidłowo eksploatowane części będą służyć przez wiele lat, a ich odporność na wygięcie sprawi, że nie będą się odkształcać w czasie pracy. Lemiesze uzupełniają pługi, ale mogę być także dobierane do innych maszyn – na przykład budowlanych.

Kiedy wybrać lemiesze z trzech warstw?

Poza dopasowaniem lemiesza do konkretnych potrzeb warto też pamiętać o tym, że tak jak ostrza czy śruby będzie on wymagać odpowiedniej pielęgnacji. I choć rolnictwo, budowa czy też odśnieżanie dróg są bardzo obciążające dla maszyn i nie wpływają ich estetykę, to jednak warto zadbać o to, by elementy nie były obklejone dużą, grubą warstwą brudu, ziemi czy gliny. Najczęściej bowiem będzie to prowadzić do powstawania rdzy, a tym samym do szybszego niszczenia się części. W przypadku lemieszy troska o czystość jest szczególnie istotna, ponieważ kolejne zanieczyszczenia będą wpływać na ostrość samego osprzętu. Wymaga on odpowiedniej konserwacji, by niezawodnie działać w każdych warunkach. Lemiesze do pługa czy innych maszyn znacznie ułatwiają pracę, podnoszą jej efektywność i skracają czas wykonania zadania. Tego typu akcesoria świetnie radzą sobie ze  zbitymi kawałkami gleby, usuwają kamienie oraz korzenie. Dlatego właśnie w wielu branżach uważa się, że są to elementy niezbędne do pracy.